Formacje techniczne na EURJPY

Dzisiaj chciałbym omówić trochę zapomniany element Tx4, czyli formacje techniczne. Powód niezbyt częstego omawiania formacji technicznych jest dość błahy. Występują one, przynajmniej te najskuteczniejsze formacje, niezbyt często. Mijający tydzień zaobfitował ciekawymi informacjami fundamentalnymi, ale też ukształtowaniem się formacji technicznych na parze walutowej EURJPY.

Formacje techniczne trójkąta i kanał wzrostowy na skali tygodniowej EURJPY

Formacje techniczne odgrywają znaczącą rolę w analizie technicznej bez względu, jaką technikę stosujesz. Są obrazem z jednej strony niezdecydowania rynku a z drugiej strony świadomym prowadzeniem strategii przez dużych graczy. Formacje techniczne prezentują okresy konsolidacji, z których możemy wyróżnić akumulację lub dystrybucję. Umiejętność właściwej oceny charakteru danej formacji technicznej właśnie od strony zachowania się popytu i podaży a w mniejszym stopniu kształtu może przyczynić się do ponad przeciętnych wyników w handlu.

Wykres 1 przedstawia dwie formacje techniczne, które mogą pomóc tobie w zastosowaniu skutecznej strategii handlu. W bardzo prosty sposób możesz zaplanować swoje działania na parze walutowej EURJPY i konsekwentnie stosować system handlu.

Formacje Techniczne na EURJPYWykres 1. Analiza formacji technicznych na parze EURJPY, W1.

Kurs EURJPY poprzez utworzenie się w mijającym tygodniu mocnej formacji świecowej popytowej, długiego białego korpusu wskazuje na tendencję wzrostową w długim horyzoncie czasu. Konsolidacja w postaci trójkąta symetrycznego prawdopodobnie miała charakter akumulacji, choć z oceną należy być ostrożnym. Długi biały korpus wprawdzie pokonał strefę oporu i pokazał sygnał do kontynuacji wzrostów. Jednak kolejna formacja techniczna, kanału wzrostowego pokazuje, że kurs EURJPY dotarł do górnego ograniczenia kanału, co może sugerować korektę a tym samym testowanie strefy wsparcia. Wspomnę, że strefa oporu przekształciła się w strefę wsparcia po zakończeniu mijającego tygodnia.

Obecnie należy spodziewać się próby testowania strefy wsparcia i potwierdzenie siły popytu, którego obrazem jest długi biały korpus. Utrzymanie się kursu w objęciu długiego białego korpusu i kontynuacja wzrostów sprowokuje inwestorów do mocnego zaangażowania się w tę parę. Stworzy to warunki do szybkich i dużych zysków, ale jednocześnie zwiększy ryzyko inwestycyjne, na co należy zwracać uwagę.

Prowadząc w taki sposób analizę techniczną w oparciu o formacje techniczne powinieneś pamiętać, że formacje techniczne trójkąta symetrycznego, choć należą do najbardziej skutecznych to jednak należy zakładać scenariusz negatywny. Gdyby jednak kurs nie utrzymał się w objęciach długiego białego korpusu i gwałtownie zmienił kierunek na spadkowy, może być to sygnał do zmiany trendu długookresowego na spadkowy.

Formacje techniczne w budowie strategii handlu

Formacje techniczne doskonale nadają się do budowy strategii inwestycyjnych. Ich cechą jest stosunkowo duża precyzja tworzenia punktów zwrotnych. Należy jednak pamiętać, że idealne kształty są z jednej strony bardzo pomocne w ocenie sytuacji a z drugiej strony takie formacje techniczne bardzo dobrze nadają się do manipulacji inwestorami przez inteligentny kapitał.

Na wykresie 2 przedstawiam obraz pary walutowej EURJPY w skali dziennej, który doskonale pokazuje zachowanie się popytu i podaży.

Formacje techniczne na EURJPY,D1Wykres 2.Formacje techniczne na EURJPY,D1.

Jak z takiego obrazu wyłaniają się efektywne formacje techniczne oraz jak stosować je w budowie strategii handlu dowiesz się z artykułu dostępnego tylko dla osób zapisanych na konsultacje z analizy Tx4. Tu jest artykuł: Formacje techniczne na EURJPY

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz