Konsolidacja kursu pary EURUSD

Weź to, co otrzymałeś od rynku. Nie staraj się zmienić tego, czego nie jesteś w stanie.

Konsolidacja EURUSDKonsolidacja należy do jednych z najważniejszych okresów notowań kursu pary walutowej, które decydują o zysku lub stracie nie tylko w pojedynczej transakcji ale też wpływa na konto inwestora w długim okresie czasu.

Jeden rzut oka na wykres i wiemy, że mamy konsolidację. Nie rozwiązuje to jednak naszego problemu.

 • Jak handlować w konsolidacji i kiedy kończy się konsolidacja?
 • Jaką strategię wybrać?
 • Otwierać pozycję jeszcze w trakcie konsolidacji czy po wybiciu z konsolidacji?

Konsolidacja na EURUSD a wykres tygodniowy

W artykule Konsolidacja kursu EURUSD przedstawiłem bieżącą sytuację na parze walutowej EURUSD na TF tygodniowym. Wykres 1 doskonale przedstawia relacje kupujących i sprzedających. Kurs EURUSD po utworzeniu luki cenowej bardzo mocnym wybiciem ponad strefę oporu pokazał dużą wiarę kupujących w kontynuację wzrostów na tej parze. Można oczekiwać, że popyt prezentowany przez biały korpus jest na tyle mocny, że utrzyma kurs w strefie wsparcia lub jego okolicy aby zebrać siły do następnych wzrostów. Niepokojącym jest jednak strefa oporu utworzona przez górne ograniczenia formacji objęcia bessy.

Konsolidacja EURUSD, W1

Wykres 1. Konsolidacja EURUSD, analiza W1.

Jaką w takich warunkach ustalić strategię handlu? Do puki nie określisz podstawowych kryteriów analizy Tx4, wszelkie działania są bezpodstawne. Powinieneś określić na jakim TF handlujesz, na jakim poziomie danego trendu handlujesz, jakie formacje świecowe stosujesz, jakie formacje techniczne (konsolidacja) będziesz wykorzystywać i w końcu jakie poziomy wsparcia i oporu są dla ciebie istotne?

Poniżej przedstawię moje podejście do analizy Tx4. TF tygodniowy wskazuje, że mogę zastosować strategię dla trendu wzrostowego na parze EURUSD w ramach czasowych dziennych. Biały korpus popytowy jest obszarem w ramach którego będę oczekiwać sygnału kupna. Ważnym jest utrzymanie się kursu w objęciu świecy z białym korpusem. To są moje założenia, co nie oznacza, że mogą wystąpić inne sytuacje, kiedy kurs zacznie nowy trend wzrostowy. Jak podkreśliłem wyżej, powinniśmy mieć określone zasady strategii, inaczej zaczniemy się gubić.

Konsolidacja na EURUSD w ramach dziennych

Teraz już nie masz wątpliwości co się dzieje z kursem EURUSD. Na jednym z moich TF, na którym handluję analiza Tx4 wskazuje na zastosowanie strategii handlu dla trendu wzrostowego, czyli poszukiwanie sygnału systemu w strefie wsparcia utworzonej po powstaniu długiego białego korpusu. Zastanawiasz się z pewnością co to za sygnał? Jest to sygnał, który będzie wskazywać początek ponownego angażowania się kupujących. Może to być np. formacja świecowa bądź określony poziom kursu w stosunku do długiego białego korpusu, jaki wynika z przeprowadzonych badań i testów.

Znana zasada głosi, że należy poczekać do wybicia z konsolidacji, która w naszym przykładzie jest aktualnie formacją techniczną prostokąta. Po wybiciu należy z kolei poczekać na powrót do poprzedniego oporu, który stał się wsparciem. Tu pojawia się kolejne pytanie. Kiedy zatem można handlować, jak po prawie każdym wybiciu musimy czekać na korektę – konsolidację. To pokazuje bezsensowność ogólnie znanych powiedzeń. Jak nie określisz własnych zasad handlu to przegrasz!

W naszym przykładzie bezpieczniej jest otworzyć pozycję długą w dolnych granicach powstałego wsparcia. Wówczas mamy większy potencjał do wzrostów a relacja Zysk/Strata jest atrakcyjna. Wykres 2 pokazuje bez zbędnego opisywania, jaką mamy sytuację i co powinniśmy robić. Na pewno obraz rynku przynajmniej w mojej strategii wyklucza pozycje krótkie. Nadal mamy trend wzrostowy a kolejna zasada mówi: trend twoim przyjacielem, nie graj przeciw trendowi. Jak się domyślasz, kolejny raz pokażę bezsens tego powiedzenia.

Jak nie określisz zasad własnej strategii, to nawet handel z trendem nic ci nie pomoże. Po drugie jaki trend i jakiego poziomu dotyczy ta zasada? Jeżeli handlujesz na trendzie wyższego rzędu to doskonale możesz wykorzystać przeciwne ruchy do zabezpieczenia własnego kapitału. Wówczas taki handel będzie przeciwnym do trendu wyższego rzędu lecz zgodny z trendem niższego rzędu. Nie jest to proste do wykonania lecz dla doświadczonego inwestora jak najbardziej wskazane.

Konsolidacja EURUSD, D1

Wykres 2. Konsolidacja EURUSD, D1

Konsolidacja, którą zajmujemy się w tym artykule już nie powinna budzić twoich wątpliwości. Oczywiście życie inwestora nie jest takie proste. Początkujący inwestor powinien ustalić najprostsze zasady własnej strategii i dopiero po opanowaniu i niemal zautomatyzowaniu działań, poszukiwać i rozwijać strategie handlu.

Zawsze pamiętaj, ustalaj własne zasady, które znasz i nie kieruj się głupimi sloganami wymyślonymi przez inteligentnych a powtarzanych przez nieświadomych. Nawet jak nie zdążysz otworzyć pozycji to rynek się nie skończy. Będziesz miał tylko jedną korzyść ale jak istotną. Nie stracisz kapitału. Nie ma mądrych teorii, są tylko inteligentni inwestorzy i ich przeciwieństwo czyli pazerni i głupi inwestorzy. Zawsze bądź po właściwej stronie.

Artykuł choć krótki to moim zdaniem wielce wymowny. Jeżeli masz pytania lub sugestie do artykułu, to napisz je w komentarzu. Jak zwykle mam pytanie związane z tematem konsolidacji. Jaki zastosowałbyś sygnał dla systemu opierając się na technice Tx4 i na jakim poziomie?

3 komentarzy
 1. cina76
  cina76 says:

  Witam w oczekiwaniu na magiczną 23:00:)
  Artykuł starszy ale nie sposób go nie uwzględnić ucząc się Tx4.
  Ta strefa oporu pod konsolidacją jest dla mnie niezwykła .Luki cenowe, długie świece wzrostowe wraz ze starszymi objęciami bessy potwierdzają się nawzajem .Strefa pod konsolidacją jest potwierdzona, silna i szeroka.
  Sygnał trochę delikatny w strefie prostokątu już dla mnie padł .To dla mnie jest małe objęcie hossy oparte na wsparciu prostokąta.Zagrał bym pozycje długą.SL tuż pod prostokątem TP na lini oporu z W1.Korzystne R/R.
  Całe mistrzostwo świata to zdolność przeprowadzenia takiej analizy jaką przeprowadził autor .I tu pytanie ile czasu zajmuje tak doświadczonemu traderowi zaobserwowanie takiej sytuacji i analizy wśród gąszczu par walut?

  Odpowiedz
  • Czesław Mazur
   Czesław Mazur says:

   Witam przed godziną prawdy:)

   Takie analizy przeprowadza się już po fakcie bardzo sprytnie:).

   Tak naprawdę wpływ na przeprowadzenie w taki sposób analizy nie wymaga dużej znajomości tematu i doświadczenia. Jest to wynikiem koncentracji, skupienia się na założeniach, postępowanie zgodnie z przygotowanym planem oraz dyscypliny.

   W artykułach piszę o zdolności ludzkiego mózgu do szybkiej analizy i przetwarzania danych. Warto poczytać. Tx4 to tylko 4 elementy i każdy powinien być dokładnie zidentyfikowany. Nasz handel opiera się na prawdopodobieństwie. Jeżeli będziesz miał za dużo danych do analizy (wskaźniki, wysoki poziom trendu, dziesiątki różnych świec) to oczywistym jest, że większość tych informacji pominiesz.

   Posiadanie strategii jest kluczem. Strategia opisuje działania, które musisz wykonać wg określonych schematów. Celem strategii jest realizacja naszych celów. Większość handluje żeby zarobić, jak najwięcej a w efekcie otwierają śmieciowe pozycje. Na wykresie większość ruchów ceny jest bezwartościowa. Strategia mówi ci, kiedy należy rozpocząć handel.

   Czytanie wykresu to tak jak nauka czytania w pierwszej klasie. Zaczynamy od liter, wyrazów, zdań. Jedni poprzestają na tym a wynikiem jest brak zrozumienia własnych wypowiedzi. Inni idą dalej i już nie uczą się słów lecz zaczynają wykorzystywać umysł i inteligencję, tworząc wartościowe teksty.

   Nie musisz napisać książki aby być bogatym, tak też nie musisz znać każdą świeczkę i ruch ceny aby regularnie zarabiać. Bądź inteligentny i konsekwentny, dorzuć cierpliwość i stwórz warunki do bezstresowego analizowania wykresów.

   To wszystko 🙂

   Odpowiedz
   • cina76
    cina76 says:

    Szczerze to nie zerknąłem ani na sekundę na rozwój sytuacji później…Ale własnie taki wniosek o otwarciu pozycji podjąłem dosłownie w 20 sekund po przeczytaniu artykułu.Ale właśnie tylko dlatego że analiza podana została mi na talerzu. Dlatego też popieram tą metodę edukacji poprzez pytania na końcu artykułów. …Ale gotowe przykłady wejść i te ze znakiem zapytania to najlepsza metoda nauki.
    Pozdrawiam
    P.S. Zaraz sprawdze co takiego się wtedy wydarzyło..

    Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.