Pułapka bessy – dowód działania Tx4

Cierpliwi, poszukujący wiedzy są wynagradzani.

Zapraszam do dyskusji, która rozwieje twoje wątpliwości dotyczące momentu podjęcia decyzji o otwarciu pozycji. Niecierpliwych tym razem, zaskoczyła pułapka bessy. Gdybyś przeczytał moją książkę ŚWIECE JAPOŃSKIE W ANALIZIE TX4, po pierwsze nie traciłbyś w takich sytuacjach pieniędzy a po drugie otworzyłbyś pozycję ze wskaźnikiem Zysk/Strata powyżej 6. W tym artykule masz odpowiedź, jak znaleźć początek długiego trendu.

Pułapka bessy sygnałem kupna

W artykule Konsolidacja w formacji trójkąta opisałem aktualną sytuację pary walutowej USDCAD. Zwróciłem uwagę na zbliżający się moment na ciekawą pozycję. Dzisiaj na tej parze stosując zasady Tx4 można było otworzyć na interwale H1 ciekawą pozycję z bardzo korzystnym wskaźnikiem Zysk/Strata. Czy to już koniec trójkąta i nowy trend wzrostowy wyższego rzędu? Tego nie wiemy. Jak już wspominałem, ważniejsza jest prawidłowa ocena bieżącej sytuacji niż zabawa we wróżby.

Wykres 1 przedstawia sytuację na USDCAD, na którym zaznaczyłem znany sposób określania poziomu korekty, jaki opisuję w książce, czyli 50% formacji objęcia hossy. Przeanalizuj jeszcze raz rozdział o poziomach wsparcia i oporu i zastanów się, po co ciągle otwierać i zamykać ze stratą pozycje? Bądź cierpliwy i czekaj jak myśliwy na ambonie.

USDCAD, H1 pułapka bessy

Wykres 1. USDCAD, H1 pułapka bessy, analiza miejsca otwarcia pozycji.

Jak zwykle zadania do tej lekcji.

Co wg zasad Tx4 poza pułapką bessy na H1 wpłynęło na zakończenie korekty na tym poziomie:)?

ODPOWIEDZI MENTORA

Witam serdecznie wszystkich po krótkiej przerwie, która była spowodowana wydarzeniami z 21 marca. Skończyłem w tym dniu 50 lat:).

Odniosę się do waszych wypowiedzi. Głównym celem analizy jest określenie prawdopodobieństwa oraz relacji popytu i podaży na danej parze walutowej w analizowanym okresie. Dobrze przygotowane dane z analizy posłużą do wyboru strategii, systemu i MM. Błędem jest próba handlu w każdych warunkach i poszukiwania pretekstu do otwarcia pozycji.

Jeżeli mamy rozpracowaną sytuację, wiemy jaki TF wybrać, jaki poziom trendu, jaki sygnał zastosować, gdzie ustawić Stop loss i Take Profit to handel jest tylko formalnością pozbawioną niepotrzebnych stresów. Ten sam układ każdemu z was może posłużyć do zastosowania innej strategii i to nie jest błąd. Ważne jest, aby stosować narzędzia, techniki, które rozumiecie i są one przetestowane.

Pułapka bessy USDCAD, D1

Pułapka bessy USDCAD, D1

Na powyższy wykresie zaznaczyłem elementy Tx4, które wskazywały z dużym prawdopodobieństwem wystąpienie schematu. Prawdopodobieństwo a nie pewność, której nigdy nie będzie. Kurs w analizowanym okresie znalazł się w decydującym momencie. Kiedy należało zacząć handlować zależało od posiadanej strategii. Większość z was prawidłowo wskazywała na długie białe korpusy. Pierwszy to typowy długi biały korpus a dwa pozostałe tworzyły formacje objęcia hossy.

Jeżeli posiadasz strategię taką jak cian76, czyli handel na D1, wówczas jego początkiem handlu będzie zakończenie obecnej korekty po wybiciu z trójkąta. Jeżeli posiadasz strategię handlu na niższym TF, można było wykorzystać opisywany schemat z H1, czyli pułapkę bessy. Ważne jest zdefiniowanie tego z czym mamy do czynienia.

Karpiu Marcin zadał pytanie, na jakiej podstawie …?

Jednym z wartościowych schematów jest pułapka bessy i hossy. W tym przypadku formacja hossy potwierdziła wskazane wsparcie. Jeżeli taki układ występuje w końcowej fazie korekty należy się liczyć z nowym trendem wzrostowym z dużym prawdopodobieństwem wybicia z trójkąta górą.

Objęcie hossy jest sygnałem, otwarcie w 50% tej formacji, Stop loss poniżej formacji, Take profit bez ustalenia a jedynie zarządzanie zleceniem Stop loss. Takie mogą być założenia.

Ela – uparta jak baran:)

Też jestem uparty bo w końcu jestem baranem. Bardzo dobrze opisałaś sytuację. Co do interpretacji świec to masz rację, mimo znanego kształtu nie zawsze możemy je traktować wg definicji za daną formację. Tu wskazujesz na młot w ramach czasowych W1, jednak mamy w tej sytuacji trend boczny, czyli konsolidację o kształcie trójkąta i świeca, którą nazywasz młot jest świecą spining top. Wyraża ona bardzo dobrze zachowania kupujących i sprzedających, czyli walkę i brak zdecydowania.

Andrzej konsekwencja i umysł analityka.

Bardzo dobrze oceniłeś sytuację wykorzystując elementy Tx4 i wielki podziw dla konsekwencji zgodnie ze strategią.

Karol zbyt szczegółowy.

Wskazujesz słusznie na białe korpusy na D1, jednak uznanie wsparcia na H4 z początku lutego, które miało wpływ na obecne notowania to trochę przesada. Wsparcie tamto zostało zanegowane. Kurs na wspomnianym poziomie nie utrzymał się i był kilkakrotnie pokonywany. Piszesz też o formacji gwiazdy porannej, którą w tym okresie nie ma. Na H4 można dopatrywać się podobnej formacji lecz ja nie uznałby jej za tę formację. Podobna sytuacja jest z drugą gwiazdą poranną z 13.03.14. Ja tam również nie widzę tej formacji. Masz rację co do długich korpusów na D1. One miały decydujący wpływ na obecną sytuację ze względu na znaczenie w postaci strefy popytu.

Analiza Andrzeja wskazała na bardzo ważny element, czyli wsparcie na H4 z 27.01.14. Co wam to przypomina:)? To jest właśnie temat przewodni tej lekcji.

Pułapka bessy USDCAD, H4

Pułapka bessy USDCAD, H4

Cina76 konsekwentny inwestor.

Już wyżej napisałem o twoim postępowaniu. Bardzo ważne jest, aby posiadać zdefiniowane kryteria analizy, strategii, systemu i MM. Nie ma wówczas skakania po interwałach i przypadkowego otwierania pozycji. Brawo.

Paweł konkurencja dla mnie:)

Paweł zabierasz mi chleb i stajesz się mentorem. Bardzo dobrze Pawle, że potrafimy wspólnie rozwiązywać problemy. Często sami zapatrzeni w wykresy nie zauważamy oczywistych rzeczy. Dzielenie się doświadczeniem i własnym spojrzeniem jest bardzo wskazane. Ja osobiście często korzystam z opinii innych na temat moich pomysłów nie tylko dotyczących analizy.

Robert sirg

Dobra ocena sytuacji i wartościowe zwrócenie uwagi na poziom z dnia 6.03.14 na H1, który zamienił się z oporu na wsparcie. Tu jednak większe znaczenie miał długi biały korpus na H1z 7.03.14, który pokonał wspomniany poziom i w okolicach 50% ustanowił strefę wsparcia.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem pewne wątpliwości. Temat analizy jest tak rozległy, że omówienie wszystkich ważnych zagadnień zajęłoby dużo czasu. Staram się zwrócić waszą uwagę na stworzenie własnych zasad prowadzenia analizy, tak aby były one dobrze zrozumiałe. Jeżeli dla wszej strategi przygotujecie błędną analizę to efekt może być tylko jeden.

Dzisiejszym tematem był jeden z podstawowych schematów analizy Tx4 jaki stosuję, czyli pułapka bessy. Opracujcie strategię dla tego schematu a wyniki przyjdą same.

Powodzenia

10 komentarzy
 1. sirg
  sirg says:

  poprzedni komentarz oczywiście do usunięcia, pisałem wieczorem i skupiłem się na zakończeniu wzrostu.
  Teraz odpowiedź do lekcji. Korekta spadkowa zatrzymała się w połowie bardzo silnej świecy popytowej z 7.03. W tym miejscu znajdowała się też dodatkowo strefa oporu/wsparcia 6.03
  pozdrawiam,
  Robert

 2. sirg
  sirg says:

  witam,

  Skupię się na odpowiedzi na pytanie do lekcji.
  Korekta zakończyła się na tym poziomie ponieważ znalazła się w bardzo wyraźnej strefie oporu z dnia 12.03. (godz. 12.00-13.00 oczywiście na H1).
  Chyba zbyt banalne żeby o to chodziło :/
  pozdrawiam,
  Robert

 3. Ela
  Ela says:

  Paweł, wiem. Wiem już też, że moim największym problemem będzie PORZĄDEK w szerokim słowa tego rozumieniu, a więc ja sama. Jestem niecierpliwa, trochę „roztrzepana” , mało systematyczna i w ogóle katastrofa. Jedyną moją nadzieją jest to, że generalnie jestem uparta, co czasami na dobre sie obraca. Liczę też, że w „kupie” będzie mi łatwiej, tj. liczę na Was Panowie.

 4. Ela
  Ela says:

  uzupełnię jeszcze mój wpis w zakresie otoczenia sygnału( sytuacja identyczna jak w przykładzie opisanym na str. 107-108, objecie hossy). W1- konsolidacja w trendzie wzrostowym oraz dwie wazne świece -tydzień rozpoczynający się 16.02, długi biały korpus w zasadzie pokrywający wcześniejsze dwa czarne, oraz tydzien rozpoczynający się 3.03, młot , którego pozytywny korpusik jest powyżej 50% zniesienia poprzednio opisanej swiecy tygodniowej – myślę ze tak wyznaczone i potwierdzone wsparcie jest bardzo silne. W układzie dziennym świece z 6 i 7 marca tworzą objęcie hossy w strefie tego wsparcia, a trend – konsolidacja ( w układzie dziennym to te świece wyglądają jakby „waliły w sufit”). Co do długości sl to w świetle opisu tego wsparcia dla mnie ok., tj uwazam , że jest ogromne prawdopodobieństwo, że zadziała, ale to raczej na wyczucie bo brak doswiadczenia. Sl, szczególnie jego precyzja na razie jest dla mnie dosc tajemniczym tematem i zdaję się na Pana Czesława. Może na razie tyle. Przepraszam za język jeszcze mało precyzyjny. Nie wiem czy powołane tu nazwy młot i objęcie hossy moga byc użyte, bo o ile pamiętam układy te moga byc tak nazwane ( rozumiane) po dłuższych spadkach. Ja ich użyłam ze względu na to, że wystąpiły w strefie ( moim zdaniem) mocnego wsparcia.

 5. Pawel
  Pawel says:

  Elu , piszesz, że jesteś zła ponieważ przegapiłaś taką okazję. Tak bywa, ale nowa okazja zawsze się pojawi ponownie. Nie próbuj, pod wpływem emocji związanych z przegapioną szansą, szukać na siłę kolejnej okazji. W forex biznesie nie ma prawa bytu handel, w którym do głosu dochodzą emocje. Poza tym „siedzenie na ambonie” trzeba uwzględnić w strategii. Jeśli masz strategię, która jest dostosowana do Twojego życia i mówi Ci w jakich godzinach handlujesz, to dlaczego żałujesz okazji, które pojawiły się poza Twoją strategią? Czy jeśli w nocy pojawi się fajny ruch i rano go widzisz, to też żałujesz, że spałaś zamiast siedzieć przed wykresem? 🙂

  karpiuk.marcin – 100% pewności nigdy nie będzie, tylko prawdopodobieństwo :), przykro mi, też z tym walczyłem 🙂 Poza tym ja nie widzę żadnego wartościowego młota. Nie wiem czy dobrze się domyślam, ale jeśli jako młota interpretujesz pierwszą świecę po formacji w niebieskim prostokącie to jesteś w bardzo dużym błędzie. To jest jedynie szpulka spinning top pokazująca konsolidację po fałszywym wybiciu na lokalnym oporze. Te świece są opisane w e-booku.

  Bardziej merytorycznych wyjaśnień zapewne udzieli nasz mentor 🙂

 6. cina76
  cina76 says:

  Witam
  Ja skupiłem się na obserwacji z wyższej ambony na D1 .I tu mamy faktycznie wsparcie na 50 proc korpusu z 7 marca.Wczorajszy korpus potwierdza to wsparcie .Jednak czekam na wybicie góra z trójkąta na D1 i wejdę do gry po jego korekcie.
  Interwał H1 choć wygląda na dynamiczny lecz wiarygodność sygnałów na nim jest co najmniej 50 proc mniejsza niż na D1 jak dla mnie.
  Na H1 powstało objęcie hossy późniejsze wybicie górą z 20 godzinnej formacji prostokąta.
  Pozdrawiam.
  Krzysztof

 7. Karol
  Karol says:

  Moim zdaniem, poza pułapką bessy na TF H1, na wyższych poziomach w szerszej perspektywie widać mocne wsparcie wypadające w okolicach 50% białego korpusu z dnia 22,01,2014r. Następnym punktem potwierdzającym to wsparcie jest formacja objęcia hossy z 27,01,2014r. Jest to bardzo mocne wsparcie co widać na wykresie H4 od 03,02 do 05,02,2014r. gdzie mamy konsolidacje. Dalej cena zatrzymuje (03,03,2014r) się w okolicach 50% białego korpusu wspominanego już wcześniej, gdzie powstała formacja gwiazdy porannej (przynajmniej ja tak widzę na swoim wykresie). dalej mamy znów długi biały korpus z 07,03,2014r i kolejna poranna gwiazda z 13,03,2014.
  Na interwale D1 widać biały korpus z 07,03, z 19,02 i z 22,01,2014r gdzie jest potwierdzone wsparcie w okolicach około 50 % białych korpusów. Na zakończenie korekty wpłynęło kilka wyżej wymienionych formacji i sytuacji, które potwierdziły bardzo mocne wsparcie.

 8. Andrzej
  Andrzej says:

  Witam
  Napewno byl to poziom 50procent objecia hossy z D1 tak jak wspomniala Ela. Oczywiscie tez objecie hossy na H1.
  Poza tym zblizanie sie ceny do konca formacji trojkata, a takze trzy ostatnie swiece z W1 sugeruja ze moze dojsc do gwaltownych ruchow.
  Moim zdaniem trzy elementy TX4 przemawiaja za otwarciem pozycji, a swiece i poziomy wsparcia podwojnie bo na D1 i na H1.
  Nie prowadze analizy na H1 wiec ominal mnie ten ruch, dalej czekam na rozwoj sytuacji na D1. Ale gdybym handlowal na H1 napewno otworzylbym pozycje.
  Pozdrawiam

 9. Ela
  Ela says:

  wsparcie na poziomie ok. 50 % długiej białej dziennej swiecy z 7 marca. Nie byłam na ambonie niestety, a ze wcześniej obserwowałam tę parę i byłam pewna, ze wystrzeli w górę, to jestem zła. Z tym byciem na ambonie w odpwiednim czasie też jest problem. Cena nie wyszła jeszcze z trójkąta i trzeba czekać, ale jak tak patrzę na swiece tygodniowe, to mi sie wydaje, że aż rwą się do góry takie wypasione. Pozdrawiam

 10. karpiuk.marcin
  karpiuk.marcin says:

  Na podstawie jakiego potwierdzenia sygnału otworzyłby Pan tą pozycję? Widzę, że kurs cofnął się do poziomu 50% potwierdzając tym samym wsparcie, ale skąd ta pewność (oczywiście w momencie otwierania) że kurs nie spadnie do dolnych granic strefy wsparcia? Dla mnie pierwszym potwierdzeniem tego wsparcia byłby młot no i otwarcie białego korpusu na poziomie zamknięcia młota, ale tym samym zysk/strata wynosiłby 3:1. Można było by pokusić się jeszcze o ustawienie SL tuż pod cieniem młota ale wtedy wypadlibyśmy z rynku.

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz