Ścieżka rozwoju inwestora

Ścieżka rozwoju inwestora

Dlaczego chcesz przejść tak niebezpieczną drogę?


Co jest najważniejsze?

Zadajesz sobie to pytanie i odpowiedź brzmi, nie wiem. Nie przejmuj się. Każdy z nas to ma. Powód takiego stanu jest banalny. Każdy z nas poszukuje odpowiedzi nie na to pytanie i szuka odpowiedzi nie w tym miejscu, w którym należy.

Zapoznaj się z niniejszym przewodnikiem po ścieżce rozwoju inwestora i sam zdecyduj, czy jest to przygoda, którą chcesz przeżyć. Ograniczenia są tylko w naszej głowie i materialnych celach. Uwolnij wyobraźnię i zacznij działać odważnie, lecz odpowiedzialnie.

Ten najważniejszy cel to nasza wizja, jakim chcemy być inwestorem. Niestety w tym momencie wyobraźnia, jak ma wyglądać nasze życie inwestora jest z reguły bardzo uboga. To jest długi proces, który będzie zbliżał nas do tego najważniejszego celu.


BiznesPrzygotowanie inwestora!

Wykonujemy listę potrzebnych działań i rzeczy. Najważniejsze przestrzenie do uporządkowania to:

 • Organizacja czasu nauki i pracy.
 • Organizacja przestrzeni otoczenia.
 • Właściwe cele do zrealizowania.
 • Właściwa wiedza praktyczna.
 • Sposób uczenia się i praktykowania.
 • Mentor lub osoba kontrolująca działania.
 • Zabezpieczenie finansowe.
 • Plan i konsekwentne działanie.

Powinieneś bardzo uważnie i ostrożnie zdobywać informacje jak zorganizować sobie pracę i narzędzia w wymienionych obszarach. Oferty, że po tygodniu szkolenia zaczniesz zarabiać są bezczelnym oszustwem, a ty nie jesteś naiwny. Chaotyczne próby szybkiego zarabiania mają tylko jeden finał.


Organizacja czasu nauki i pracy

To jest jedno z najważniejszych zadań do wykonania przez przyszłego inwestora. Jednak organizacja czasu pracy, nauki, handlu jest pomijana. Dopiero po wielu miesiącach lub latach każdy przekonuje się, że jest to ważniejsze od strategii.

Stracony czas jest wartością nie do odzyskania. Zmarnowany czas przed monitorem nigdy się nie wróci. Nieprawda, że to dodatkowe doświadczenie. Niczego pozytywnego w stracie czasu nie znajdziemy. Warto więc zanim coś zrobimy przemyśleć, jak najlepiej wykorzystać ograniczony czas.

Zarządzanie czasem nie jest prostym zajęciem, ponieważ bardzo wiąże się z procesami zachodzącymi w mózgu. W szczególności dotyczy to nauki oraz handlu, wówczas wymagana jest wysoka koncentracja. Zwykłe czytanie, słuchanie czy oglądanie wykresu niczego nie zmienia jeżeli mózg nie jest gotowy do ciężkiej pracy.


Organizacja przestrzeni otoczenia

Co to jest przestrzeń otoczenia inwestora? Nie funkcjonujemy w odizolowanym środowisku. Pracujemy, prowadzimy biznes, wychowujemy dzieci czy uczymy się to wszystko ma ogromny wpływ na nasze decyzje. Przestrzenią otoczenia jest wszystko to co ma wpływ na naszą pracę inwestora i nie zależy od nas.

Musimy uporządkować naszą przestrzeń, w której musi być porządek i właściwe relacje między osobami i zadaniami. Konflikty i brak wsparcia w rodzinie zniszczy nie tylko nasze plany, ale też nasze otoczenie.

Oznacza to, że musisz zmienić bardzo dużo w przestrzeni otoczenia inwestora. To jak funkcjonowałeś/aś nie będzie sprzyjać twojemu rozwojowi jako inwestor. Jeżeli działasz wbrew osobom, które są dla ciebie ważne, będziesz miał duże kłopoty. Zrezygnujesz z wykonywania ważnych zadań, aby być w zgodzie z tymi osobami. Zdecydowanie należy unikać konfliktów z otoczeniem.


Właściwe cele do zrealizowania

Bardzo rzadko to co nam się wydaje za właściwy cel jest nim. Wyznaczanie celów, odkrywanie w sobie tego co jest dla nas najważniejsze jest bardzo trudne. Jest kilka obszarów wpływających na nasze wybory.

Musimy, jeżeli chcemy wyznaczyć właściwe cele do realizacji zastanowić się, dla kogo chcemy realizować cele. Musimy wiedzieć, jakie będą efekty realizacji celów. Cele same w sobie nie są ważne. Ich ważność wynika z misji jaką pełnimy w naszym życiu.

Należy pamiętać o szczegółowości celów. Jedne cele są jasno i precyzyjne określone inne tylko ogólnie wskazują na kierunek działania. Jednak to ten ogólny cel strategiczny jest wyznacznikiem celów szczegółowych.

Dlatego zacznij od pytania, jakim człowiekiem chcesz być, jak ma wyglądać twoje życie. Wówczas pojawią się właściwe cele. Wówczas naprawdę zaczniesz je osiągać. Wtedy staniesz się profesjonalnym inwestorem.


Właściwa wiedza praktyczna

Nie stawiaj na głowie właściwie wybrane cele. Zastanów się, jaka wiedza jest właściwa do ich realizacji. Dla przyszłego inwestora nie jest obojętne czego się uczy i jak. Nie płać za wiedzę specjalistyczną, jeżeli nie wiesz, czy jest ona przydatna tobie.

Z drugiej strony należy zadbać o szeroki obszar zdobywanej wiedzy, aby kształcić nasze postrzeganie otoczenia i siebie samych. Wiedza źle dawkowana i często sprzeczna ze sobą wprowadza chaos i utrudnia praktyczne jej zastosowanie. Właściwe działy wiedzy praktycznej to:

 • Psychologia inwestowania.
 • Organizacja biznesu.
 • Zarządzanie finansami.
 • Narzędzia analityczne.
 • Strategie inwestycyjne.
 • Organizacja biznesu.

Zdobywanie właściwej wiedzy to tak jak z przysłowiowym sadzeniem drzew, „zielonym do dołu„.


Sposób uczenia się i praktykowania

Jeżeli chcesz uczyć się inwestowania tak jak w tradycyjnej szkole to z założenia na starcie przegrałeś/aś. Proces uczenia w brew pozorom jest skomplikowany i wymaga zaplanowania działań w zakresie organizacji czasu oraz przestrzeni nas otaczającej.

Stracisz czas, pieniądze i niczego się nie nauczysz, a będziesz posiadał/a bardzo dużą wiedzę. Uczenie się to nie gromadzenie nawet bardzo użytecznej wiedzy. Uczenie się to powolny i systematyczny proces wprowadzania w życie zdobytej wiedzy.

Wiedza musi być odpowiednio dawkowana, ponieważ wymaga czasu na przygotowanie naszego mózgu do gromadzenia praktycznej wiedzy. Praktykowanie natomiast musi podlegać zorganizowanemu procesowi automatyzacji naszych działań.

Pamiętaj, że nie przygotowujesz się do egzaminu dojrzałości, przygotowujesz się do bardziej poważnego egzaminu. Nie musisz uczyć się na pamięć. Musisz nauczyć się praktycznego stosowania wiedzy.


Mentor lub osoba kontrolująca działania

Mentor to nie tylko posiadana wiedza i doświadczenie. Mentor to autorytet dla ucznia. Osoba, na opinii której zależy uczniowi. Brak tych warunków dyskwalifikuje osobę mentora. Wiedza i doświadczenie zawsze są drugorzędne w relacji mentor uczeń.

Przyswajanie wiedzy to ciężki czas dla ucznia. Zaangażuje on się tylko wówczas, gdy cele są właściwe, wiedza właściwa, wybrany sposób uczenia się oraz poddanie się prowadzeniu i ocenie przez mentora. Jeżeli już wszystko zaplanowane to musimy kontrolować siebie, czy nie zbaczamy z drogi jaka wybraliśmy.

Z właściwym mentorem osiągniesz wszystko co zaplanujesz w czasie najkrótszym z możliwych w danych warunkach. Ile razy zaczynałeś/aś i wracałeś/aś do początku? Bardzo dużo osób mających duży potencjał rezygnuje, ponieważ nie ma osoby z boku, która podpowie nie przejmuj się błędami i porażkami, jesteś bardzo blisko osiągnięcia celu, działaj.

Z mentorem skrócisz zdobywanie wiedzy i zastosowanie jej w praktyce wielokrotnie szybciej bez strat finansowych. Czy ty jesteś dla siebie samego/samej właściwym mentorem? Jak długo chcesz się męczyć?


Zabezpieczenie finansowe

Kto dba o właściwe zabezpieczenie finansowe? Bardzo często przypominają sobie o tym, kiedy jest już za późno. Dobry plan działania zawsze posiada zabezpieczenie finansowe. Jest to plan dochodów i wydatków, naszych możliwości finansowych i zagrożeń straty.

Jeżeli zrobisz rzetelny plan finansowy, wówczas będziesz wiedział/a, czy twoje cele są realne. Plan zabezpieczenia finansowego nie można rozciągnąć poza nasze możliwości, dlatego należy dokonać zmian w planie organizacji czasu, otoczenia, nauki i praktyki.

Uczenie się czegoś czego nie wprowadzisz w życie jest frustrujące. Jednak jeżeli masz naprawdę ważne cele to w dziwny sposób zaczniesz je realizować pokonując trudne problemy. Łatwiej znajdziesz rozwiązania z kimś, kto będzie cię wspierać.

Nie powinniśmy wyznaczać cele poza zasięgiem finansowania, ale nie powinniśmy się poddawać. Problemy finansowe zawsze należy traktować za bardzo motywujące i poszukiwać rozwiązań.


Plan i konsekwentne działanie

Podejrzewam, że masz teraz ogromnie dużo myśli, tych pozytywnych oraz wątpliwości. Może zadajesz sobie pytanie, po co to wszystko, może lepiej od razu otworzyć konto, jakiś system znaleźć i uczyć się samemu.

Jakakolwiek będzie twoja decyzja, samokształcenie czy z mentorem powinieneś zrobić plan działania i działać. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, pomogę ci. Bądź odważny i chciej zdobywać, osiągać, podejmować nowe wyzwania. To jest twój czas sukcesu.

Zapraszam cię na bezpłatne szkolenie, podczas którego dowiesz się o bardzo ważnych rzeczach dla przyszłego inwestora. Poznasz, czym jest rynek forex, jak chronić kapitał, czym jest Price Action, jak analizować cenę oraz jak zaplanować rozwój inwestora.


Czesław Mazur - mentorBezpłatne konsultacje

Jeżeli chcesz tylko skonsultować swoje przemyślenia o rozpoczęciu drogi rozwoju inwestora, możesz skorzystać z moich konsultacji. Z przyjemnością porozmawiam z Tobą o tym jak zacząć inwestować, jakie są problemy i jak je rozwiązywać.

Po konsultacji będziesz wiedział/a jaką ścieżkę rozwoju inwestora wybrać. To nic nie kosztuje a możesz bardzo dużo zyskać. Odwagi!

Proszę podaj czas jaki jest dla ciebie najlepszy na spotkanie online.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJE