Wisielec na parze GBPUSD – czy to już koniec?

Wisielec jest tematem dzisiejszego artykułu. Zanim jednak przejdę do omówienia tej świecy chcę zwrócić uwagę na konieczność korzystania z wakacji. Rozpoczęły się wakacje, jednak rynek nie zna takiego pojęcia. Jedyne wolne, na jakie może sobie pozwolić rynek to dwudniowa przerwa. Zachęcam cię jednak do korzystania z lata i zrobienia sobie chwili wolnego od szaleństwa forex. Właściwie, dobrze przemyślany plan działania na tym rynku powinien zakładać częste wakacje dla chłodnego spojrzenia na wykres i nabrania nowych sił do działania.

Wisielec zapowiedzią zmian

Para walutowa, jaką chciałbym przedstawić dzisiaj jest GBPUSD ze względu na pojawienie się formacji świecowej wisielca w ubiegłym tygodniu w ramach czasowych dziennych. Szczegółowo omawiam ten temat w ramach lekcji analizy Tx4 w praktyce i ciebie zapraszam do lekcji Wisielec na GBPUSD – to już koniec! Wisielec jest obrazem emocji i jeżeli występuje w miejscu wskazującym na wyczerpanie popytu może posłużyć jako element twojej strategii. Na wykresie 1 wisielec daje nam wskazówki jak możemy interpretować bieżącą sytuację i jakie decyzje inwestycyjne podjąć na parze GBPUSD. Pamiętaj, że wisielec jest elementem analizy technicznej ale też może być traktowany jako sygnał systemu. Nie można mylić tych pojęć ponieważ efekty mogą być przeciwne do zamierzonych.

Wisielec na GBPUSDWykres 1. Wisielec na parze GBPUSD, D1.

Na powyższym wykresie oznaczyłem trend główny wzrostowy, który jeszcze się nie skończył. Podejmowanie decyzji o otwarciu pozycji na podstawie wisielca może okazać się ryzykowne. Z drugiej strony jest to pierwsza oznaka słabości popytu. Jak sam widzisz, analiza techniczna służy wyłącznie do oceny prawdopodobieństwa zaistnienia danej sytuacji. Aby móc uruchomić strategię, przede wszystkim powinieneś ją posiadać a po drugie kryteria twojej strategii powinny uwzględniać taką sytuację.

Na wykresie dziennym, sytuacja jest niejednoznaczna. Mamy nadal trend główny wzrostowy, który trwa od początku czerwca. Po wybiciu z formacji flagi możemy możemy podejrzewać, że jest on bliski wyczerpania. Czy faktycznie wisielec odegra tu główną rolę? W najbliższym czasie wisielec może być sprawcą zamieszania na parze GBPUSD i pojawienia się wątpliwości co do dalszych wzrostów.

Szczegółową analizę wisielca przeprowadziłem w lekcji WISIELEC NA GBPUSD – TO JUŻ KONIEC! Jeżeli chciałbyś poznać charakterystykę zachowania się inwestorów w trakcie tworzenia się wisielca oraz podejście do analizy rynku po pojawieniu się formacji wisielca na wykresie zapraszam cię do korzystania z bezpłatnych lekcji analizy Tx4 w praktyce.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz